Crack, Patch Nedir ?

4 sene önce yazıldı admin tarafından yazıldı, kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.

Crack, Patch Nedir ?

Crack, Patch Nedir ?Crack Nedir?
Crack kelimesinin sözlük manası çatlatmak , kırmaktır.Başka bir deyişle bir programı crack etmek ; o programın güvenliğinde çatlak bir yer bulup programı değiştirmek manasına gelir.

Crack Programları Nasıl Çalışır?

Crack programlarının değişik çalışma stilleri vardır. Bazıları dolaysız çalıştırılabilir dosya (.exe) üzerinde değişiklikler yapar. Bazılarıda .dll .ini gibi sistem dosyalarında değişiklik yapar. Böylelikle alakalı program kırılmış olur.
Kimi crack programları ise tam manası ile bir kırma işlemi gerçekleştirmez. Yalnızca programa uygun seri numaraları (Serial Number) üretirler. Crack programının üretiği seri numarasını siz alakalı program girerseniz program REGISTER’ lanmış olur.

Crack Programları Nasıl Çalıştırılır?

Diyelim ki abc.exe programını kırmak istiyorsunuz.İlk olarak abc.exe programının crack dosyasını sitemden indirin. İndirdiğiniz bu ZIP dosyayı abc.exe programının bulunduğu dizine EXTRACT edin (açın). Daha sonra crack programını çalıştırın. Hepsi bu kadar.
Şayet Crack programı Seri Numarası üreteci ise programın ürettiği seri numarasını bir yere not ettikten sonra abc.exe programını çalıştırın. Daha sonra alakalı yere (genelde Help menüsünde) not ettiğiniz seri numarası ve kullanıcı ismini yazın.

Patch Nedir ?

Bazı program ve oyunlarda patch dosyası verilir ve patch yapmanız gerekir. Peki nasıl patch yapılır?

1. Aşama: Patch dosyası zaten programın ya da oyunun dosyasının içinde olacaktır. Siz o dosyayı önce oyunun ya da programın klasörünün içine atmalısınız.
2. Aşama: Attığınız dosyayı açın (Windows 7 ve Vista kullananlar dosyaya sağ tıklayıp “Yönetici Olarak Çalıştır” tıklasınlar). Sonra gelen ekranda “Patch” yazısı yer alır. Patch yazısına tıklayın ve bu kadar.

 

Yorumlar ( 0 )

Bu sitede yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Tüm hakları saklıdır.
Yandex.Metrica